Klasa technik eksploatacji portów i terminali na lotnisku, czyli uczymy się zastosowania teorii w praktyce

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda w rzeczywistości praca lotniska? Ile osób pracuje nad koordynacją poszczególnych rejsów? Uczniowie technikum eksploatacji portów i terminali – klasa celnicza mieli okazję dowiedzieć się o wielu szczegółach pracy służb lotniska oraz ciekawostkach z tym związanych. Praca poszczególnych komórek składających się na jeden wielki organizm, jakim jest port lotniczy już od dzisiaj nie będzie im obca.

To była wyjątkowa lekcja dla uczniów pierwszej klasy technikum eksploatacji portów i terminali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie. Wzięli udział w wycieczce do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Mogli zajrzeć w miejsca zarezerwowane dla wąskiej grupy osób. Pobyt w strefie zastrzeżonej, spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i pirotechnikami mogą zaliczyć do niebanalnych zajęć poza szkołą. Największe emocje wśród młodzieży wywołała obecność zespołu sapersko – pirotechnicznego, który zaprezentował zdalnie sterowane roboty  do wykrywania materiałów wybuchowych. A „ciekawostką” była informacja, iż używany przez pirotechników kombinezon waży… 40 kilogramów. Młodzież zwiedziła wnętrze samolotu, a także uczestniczyła w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa, które poprowadzili strażacy z Lotniskowej Straży Pożarnej. Uczniowie poznali wnętrze samochodu strażackiego, narzędzia, jakimi posługują się na co dzień, a także zaprezentowali możliwości gaśnicze auta.

Wycieczka interaktywna do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy objęła przejście po części ogólnodostępnej terminala „ścieżką pasażera” – omówiono każdy z etapów ścieżki, którą przechodzi pasażer od momentu pojawienia się na lotnisku, do momentu wejścia na pokład samolotu. Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od miejsca nadawania bagażu. Odkrywali tajniki systemu jego segregowania, który należy do najnowocześniejszych z funkcjonujących w Europie. Kolejny etap to wejście do strefy zastrzeżonej. Była okazja zapoznać się z funkcjonowaniem urządzeń służących do kontroli bezpieczeństwa. Uczestnicy wycieczki musieli przygotować się, wedle instruktażu pracowników, do poprawnego przejścia odprawy. Losowo wybrani przeszli kontrolę manualną. Zdobyli wiedzę o tym, czego przy sobie mieć nie wolno, aby móc bez przeszkód przejść przez tzw. bramkę.

Podczas wycieczki uczestnicy zostali zapoznani z tajnikami pracy lotniska, w tym z zawodami na lotnisku, procedurami lotniskowymi, podstawowym słownictwem w języku angielskim, faktami historycznymi związanymi z lotnictwem oraz z historią naszego lotniska. Ponadto młodzieży przybliżono funkcję i zadania poszczególnych służb lotniskowych oraz zapoznano z czynnościami wykonywanymi przez obsługę naziemną oraz załogę pokładową statków powietrznych, jak i personel terminalowy.

Szansa zwiedzenia lotniska to są nieocenione lekcje, których nic nie jest w stanie zastąpić. Uczniowie czują się wyróżnieni, gdyż nie każdemu jest dane być na zapleczu. To jedne z nielicznych lekcji, z których uczniowie… nie chcą wychodzić, bo nie ma w nich miejsca na nudę. Niedługo klasa uda się na kolejne zajęcia poza szkołą, które potocznie nazywamy „podniebne lekcje”.

Wycieczka zawodowa odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych.