Poznaj Porty Lotnicze w Polsce, czyli wycieczka zawodowa technikum eksploatacji portów i terminali

Klasy Portów i Terminali uczestniczyły w wycieczce zawodowej do Poznania i Łodzi, tym razem odwiedziły Port Lotniczy Ławica i Port Lotniczy w Łodzi oraz zwiedzili Gniezno.

W Porcie Lotniczym – Poznań Ławica zapoznaliśmy się z organizacją pracy lotniska. Krok po kroku przeszliśmy procedury dotyczące obsługi wylatujących pasażerów oraz drogi ich bagażu. Byliśmy na stanowiskach check-in, poznaliśmy wydawane tam karty pokładowe i wywieszki bagażowe. Dowiedzieliśmy się jak ważne są paski kodowe, które umożliwiają identyfikację naszego bagażu z biletem i jego właścicielem. Byliśmy poddani kontroli bezpieczeństwa identycznej, jak pasażerowie opuszczający lotnisko. Wówczas mogliśmy przejść do części portu lotniczego przeznaczonej dla pasażerów już odprawionych i oczekujących na boarding. Następnie zobaczyliśmy sortownię bagażu ze skanerami identyfikującymi bagaże podróżnych  i z systemem dokonującym sortowania bagaży na poszczególne kierunki wylotu – na poszczególne samoloty. Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie uczniów z psem pracującym w Porcie Lotniczym Poznań – Ławica oraz przedstawicielami Straży Granicznej, którzy zaprezentowali roboty do sprawdzania bagaży pozostawionych bez opieki.

W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do Portu Lotniczego im. W. Reymonta w Łodzi. Uczniowie mieli możliwość poznać wybrane elementy historii lotniska oraz jego infrastrukturę. Podziwiali topografię lotniska: pas startowy o długości 2,5 km drogi kołowania Alfa, Bravo, Charlie oraz podziwiali budynek wieży kontroli lotów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Podczas wizyty uczniowie obserwowali również startujące i lądujące samoloty, a także zwiedzili strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej wyposażoną w nowoczesny sprzęt i samochody przystosowane do obsługi statków powietrznych, gdzie mieli możliwość zasiąść za sterami tak wielkich pojazdów. Kolejnym, a zarazem najważniejszym punktem wycieczki, było obserwowanie z płyty lotniska przebiegu obsługi rampy podczas lądowania i startu samolotu rejsowego linii Ryanair. W ramach zajęć uczniowie przeszli odprawę biletowo-bagażową przeprowadzoną w języku angielskim oraz dowiedzieli się, jakie przepisy obowiązują na lotnisku i na pokładzie samolotu. Ponadto uczniowie zwiedzili terminal Cargo wraz z umieszczonymi tam urządzeniami i paletami wypełnionymi różnymi przesyłkami cargo. Pracownik hangaru opowiedział młodzieży o charakterze pracy Agenta Cargo i specyfice oznaczeń przesyłek typu DGR według klas i etykiet oznakowania. Zwieńczeniem dnia była wizyta w dziale Dyżurnego Operacyjnego Portu i Koordynacji, gdzie z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta, a także to, co dzieje się na pasie startowym oraz na płycie lotniska. Wizyta na lotnisku dała uczniom wyobrażenie o pracy w obsłudze naziemnej, obsłudze podróżnych oraz w działach cargo.

Zwieńczeniem wycieczki były warsztaty produkcji rogali marcińskich w Poznaniu oraz zwiedzenie Gniezna, gdzie m. in. zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską.