Edukacja młodzieży technikum mundurowego w dziedzinie zagrożeń zawodowych

Przeszło 40% wypadków ciężkich i śmiertelnych dotyka młodych i niedoświadczonych pracowników w pierwszym roku pracy. Ogromną rolę w ograniczaniu wypadków przy pracy odgrywa kształtowanie odpowiedzialności oraz nawyku bezpiecznego wykonywania pracy. Przynosi ono największe efekty, gdy rozpoczyna się je jak najwcześniej, dlatego Państwowa Inspekcja Pracy podejmuje działania edukacyjne na rzecz kształtowania kultury bezpieczeństwa także w środowisku dzieci i młodzieży.

W ramach programu Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura Bezpieczeństwa” uczniowie technikum mundurowego uczestniczą w lekcjach z udziałem Inspektora Państwowej Inspekcji Pracy oraz zajęciach prowadzonych przez szkolnych koordynatorów programu. Wśród poruszanych zagadnień zajęć znajduje się tematyka wypadków przy pracy, chorób zawodowych, jak i ergonomii w miejscu pracy.

Celem programu jest przekazanie uczniom wiadomości o bezpieczeństwie pracy i przysługujących im prawach pracowniczych, edukacja młodzieży w dziedzinie zagrożeń zawodowych, kształtowanie pożądanych postaw w zakresie bezpiecznych zachowań oraz informowanie młodzieży o różnorodnych aspektach prawnej ochrony pracy.

Podsumowaniem projektu był wykład przeprowadzony przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy z zakresu problematyki prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem zajęć była popularyzacja zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy, zwłaszcza zagadnienia z obszaru zawierania umów o pracę, w tym cywilnoprawnych, podejmowania pracy wakacyjnej oraz legalności zatrudnienia. Prowadzący zwrócił uwagę na kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy wśród uczniów powyżej 15 roku życia.