Gala Dnia Europy „Jaka Polska w jakiej Unii?”

W czwartek (09.05.2018) delegacja naszej szkoły, w postaci czterech uczniów z klasy 3aT, uczestniczyła w Gali Dnia Europy 2018. Dzień Europy obchodziliśmy pod hasłem „Jaka Polska w jakiej Unii”. Uczniowie mogli wysłuchać wykładów znakomitych osobistości takich jak: Bronisław Komorowski (prezydent RP w latach 2010-2015) oraz Jarosław Wałęsa (Poseł do Europarlametu Europejskiego). Po wykładach odbył się panel dyskusyjny związany z tematem Dnia Europy, później odbyło się podsumowanie Konkursu „Polska w Unii”, w którym uczniowie naszej szkoły corocznie biorą udział.

Przypomnijmy, że dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej.