Konferencja „Praktyka teoretyczna na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”

1 grudnia 2023 odbyła się w naszej szkole konferencja „Praktyka teoretyczna na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” realizowana przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie. Uroczystego otwarcia konferencji dokonała pani Starosta wejherowski dr Gabriela Lisius oraz p. dyrektor Dorota Nowicka – Klimowicz. W konferencji uczestniczył także p. Ludwik Zegzuła członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego.

Jako pierwsi mieli zaszczyt wystąpić wybrani specjalnie na ta okazję uczniowie naszej szkoły w Panelu młodzieży – Oblicza twórczości młodych ludzi prowadzonym przez Redzie dr Anna Makaruk z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Uczniowie z klas kreatywnych i mundurowych mogli zaprezentować swoje pasje, zainteresowania i sukcesy. W panelu wystąpili :

Anna Klas technikum fotografii i multimediów, Roksana Potrykus i Adrian Stromski z technikum realizacji nagłośnień, Oliwia Nadolska z technikum architektury krajobrazu oraz uczniowie liceum o profilu wojskowym: Jakub Cukierski, Kornelia Link, Natalia Sychowska i Nikodem Damaszke. Uczniowie podzielili się pasjami które wypełniają im czas wolny m.in. fotografią , teatrem, tańcem, śpiewem, realizacją nagrań , MMA oraz udziałem w wolontariacie i w harcerstwie.

W kolejnych punktach programu konferencji odbyły się wykłady :

dr Anny Makaruk z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dzieciom i młodzieży poprzez komunikację i twórczość”

dr Agaty Rudnik z Uniwersytetu Gdańskiego „Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”

dr Marcina Szulc, prof. UG z Uniwersytetu Gdański „Nastolatek w kryzysie – o objawach, których nie wolno lekceważyć i w jaki sposób wspierać dziecko w okresie dorastania”

Na zakończenie konferencji odbył się Panel międzysektorowy – Od twórczego działania do międzysektorowego zaangażowania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w którym wzięli udział:

·        Sylwia Ronowicz – Wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie

·        Podkom. Monika Kaczmarska – Wydział Prewencji, Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

·        Dorota Czernik – Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej

·        Dr Agata Rudnik – Uniwersytet Gdański

Podczas przerwy odbył się mini koncert szkolnego zespołu Wilga. Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom za wystąpienie.