Języki obce
język angielski, język hiszpański
Przedmioty rozszerzone
biologia
Punkty uzyskane za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech przedmiotów
język polski, matematyka, język angielski*, biologia
OPIS ZAWODU
Architektura krajobrazu, to dynamicznie rozwijający się obszar związany z kształtowaniem przestrzeni życiowej człowieka za pomocą szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych oraz z uwzględnieniem uwarunkowań naturalnych, takich jak: rzeźba terenu, istniejąca roślinność, klimat, a także kultura regionu oraz potrzeby społeczne. Ten kierunek przeznaczony jest dla osób zainteresowanych przyrodą i ochroną środowiska, posiadających wyobraźnię przestrzenną oraz posiadających zdolności organizacyjne.
Celem kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu jest przygotowanie absolwenta do planowania i projektowania terenów zieleni miast i obszarów wiejskich oraz nadzorowania prac związanych z pielęgnacją i konserwacją parków, starodrzewu oraz terenów zieleni i zadrzewień.
Technik architektury krajobrazu projektuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich, wykonuje pielęgnację parków, starodrzewu. W zakresie rekultywacji terenów zdegradowanych wyznacza drzewa do wycięcia, dobiera metodę prac konserwatorskich do obszarów zdegradowanych, organizuje pielęgnację powierzonej zieleni na osiedlach, w parkach, przed obiektami użyteczności publicznej oraz w ogrodach przydomowych. W zakresie małej architektury krajobrazu projektuje, wykonuje, kosztorysuje oraz konserwuje elementy i obiekty małej architektury krajobrazu takie jak nawierzchnie, trejaże, pergole, urządzenia wodne itp. Praca technika architektury krajobrazu odbywa się na wolnym powietrzu, w szklarniach lub tunelach foliowych, w których produkowane są rośliny ozdobne. Technik architektury krajobrazu może również wykonywać niektóre czynności w pomieszczeniach biurowych i pracowniach architektonicznych na stanowisku komputerowym.
ZDOBYWANA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI
Przygotujemy Cię do wykonywania zadań zawodowych:
- dobierania roślin ozdobnych do urządzania obiektów architektury krajobrazu,
- opracowywania projektów roślinnych w obiektach architektury krajobrazu,
- urządzania i pielęgnowania roślinnych obiektów architektury krajobrazu;
- dobierania obiektów małej architektury krajobrazu do terenów zieleni,
- opracowywania projektów obiektów małej architektury krajobrazu,
- budowania i konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu.
CO DALEJ PO UKOŃCZENIU SZKOŁY
Kariera edukacyjna
Po zdaniu egzaminu maturalnego możesz kontynuować naukę na każdej wyższej uczelni. Preferowane kierunki studiów: architektura krajobrazu, ogrodnictwo, biologia, ochrona środowiska.
Kariera zawodowa
Zawód technik architektury krajobrazu daje ogromne możliwości zatrudnienia w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Po ukończeniu możesz pracować w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie projektowania, zakładania i pielęgnowania krajobrazu, a także w przedsiębiorstwach i instytucjach innych branż, w których znajdują się obiekty architektury krajobrazu, w gminnych wydziałach architektury. Masz też możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.
PREDYSPOZYCJE
Technik architektury krajobrazu wymaga sprawności ruchowej, gotowości do pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, wyobraźni przestrzennej, rozróżniania barw i wrażliwości estetycznej. Wskazane jest zainteresowanie, biologią, ogrodnictwem, przyrodą i ochroną środowiska.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Kształcenie młodzieży w zawodzie technika architektury krajobrazu ma na celu przygotowanie absolwentów do wykonywania zadań w zakresie projektowania, zakładania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu.
Po ukończeniu szkoły absolwent będzie posiadał wiedzę i umiejętności niezbędne do:
- wykonania prac projektowych w zakresie urządzania ogrodów przydomowych, terenów zieleni w obszarach miejskich i wiejskich,
- wykonania czynności technicznych w zespołach projektowych architektury krajobrazu (prac kreślarskich, wizualizacji komputerowych),
- wykonania kompleksowych kosztorysów dla projektowanych oraz wykonywanych obiektów architektury krajobrazu,
- wykonania prac inwentaryzacyjnych terenowych obiektów krajobrazowych,
- wykonania tradycyjnego i komputerowego dokumentowania i projektowania elementów krajobrazu,
- pełnienie funkcji pomocniczych w strukturach administracji samorządowej.
KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
Nauka w naszej szkole umożliwia:
- zdobycie tytułu technika architektury krajobrazu
- uzyskanie świadectwa potwierdzające kwalifikacje:
OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu
OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu
- dyplom z tytułem technika architektury krajobrazu
TYPOWE DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANE W RAMACH ZAWODU
Praca architekta krajobrazu polega głównie na projektowaniu i zakładaniu obszarów terenów zielonych zarówno dla osób prywatnych, jak i dla właścicieli budynków użyteczności publicznej czy spółdzielni mieszkaniowych. Architekt krajobrazu w ramach wykonywania sowich zadań zawodowych zajmuje się świadomym kształtowaniem przestrzeni zarówno za pomocą elementów przyrodniczych krajobrazu jak i elementów budowlanych tzw. obiektów małej architektury (tj. pomniki, murki, ławki czy nawet kosze na śmieci).
NARZĘDZIA I TECHNOLOGIA WYKORZYSTYWANA W KSZTAŁCENIU TECHNIKA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
Realizacja programu nauczania odbywa się w nowoczesnych pracowniach, z wykorzystaniem programów komputerowych do projektowania, grafiki komputerowej, w trakcie wycieczek dydaktycznych i lekcji terenowych, współpracy z firmami specjalizującymi się w projektowaniu i wykonawstwie elementów architektury krajobrazu oraz wyższymi uczelniami technicznymi (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Doskonałe uzupełnienie stanowią zagraniczne staże zawodowe w ramach programu „Erasmus+”.
W toku kształcenia w zawodzie uczeń:
- posługuje się programem typu CAD, programem do tworzenia wizualizacji 3D np. Sketch up
- korzysta z programów komputerowych do kosztorysowania,
- wykonuje rysunek odręczny – tworzy szkice z natury i wizualizacji,
- stosuje różne technik projektowania architektury krajobrazów np. układanie bukietu spiralnie, drutowanie roślin, tworzenie glamelii, preparowanie roślin w glicerynie,
- stosuje narzędzi do cięcia roślin (sekatory jedno i dwuręczne, piły ręczne i spalinowe, noźe do okulizacji i szczepień),
- posługuje się sprzętem do uprawy gleby (ciągnik rolniczy, pług, brona, siewnik) oraz do ochrony roślin (opryskiwacze),
- obsługuje system automatycznego nawadniania (sterowniki, zraszacze, linie kroplujące),
- organizuje cykl produkcji roślin ozdobnych w szkółkach.
Po zakończeniu nauki w naszej szkole będziesz przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem i kształtowaniem krajobrazu, a zwłaszcza do: realizacji i pielęgnacji terenów zieleni towarzyszących budynkom mieszkalnym oraz obiektom przemysłowym i użyteczności publicznej; projektowania elementów architektury krajobrazu z zachowaniem wymogów estetycznych i ekologicznych; pielęgnowania i konserwacji istniejących i nowo projektowanych elementów architektury krajobrazu; prowadzenie uproszczonej rachunkowości i kosztorysowania oraz stosowania zasad marketingu w działalności związanej z architekturą krajobrazu.
SYSTEM SZKOLEŃ, KURSÓW I WYCIECZEK PROPONOWANYCH W SZKOLE
PZS w Redzie proponuje swoim uczniom wiele szkoleń i warsztatów m.in.:
- Szkolenia z systemu automatycznego nawadniania (firma Drago z Gdańska),
- Warsztaty florystyczne,
- Wyjazdy na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA do Poznania,
- Wyjazdy do Golunieńskiego Ogrodu Botanicznego w Gołubiu Kaszubskim (zajęcia z rozpoznawania i oznaczania roślin),
- Wyjazdy do ogrodów pokazowych „Hortulus” i „Hortulus Spectabilis” w Dobrzycy,
- Wyjazdy na wykłady i konkursy organizowane przez Katedrę Architektury Krajobrazu na UW-M w Olsztynie,
- Wyjazdy do Parku Oliwskiego
- Szkolenie z technik Powertex (utwardzanie tkanin – figury ogrodowe),
- Szkolenie z projektowania automatycznego systemu nawadniania (potwierdzone certyfikatem),
- Warsztaty florystyczne, z zakresu rysunku i projektowania 3D,
- Praca w terenie
- Koło florystów.
PRAKTYKI ZAWODOWE
Praktyki zawodowe – 8 tygodni w całym cyklu kształcenia
- Zapewniamy praktyki zawodowe w w zaprzyjaźnionych przedsiębiorstwach prowadzących działalność z zakresu architektury krajobrazu
- Praktyki zagraniczne w ramach projektów europejskich.