Języki obce
język angielski, język rosyjski
Przedmioty rozszerzone
język angielski
Punkty uzyskane za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech przedmiotów
język polski, matematyka, język angielski*, fizyka
OPIS ZAWODU
Wraz z rozwojem transportu lotniczego obserwuje się zapotrzebowanie na specjalistów służb operacyjnych, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia jakości usług oraz bezpieczeństwa w portach lotniczych. Technik operacyjnych służb lotniczych wykonuje zadania związane z planowaniem, organizacją, nadzorowaniem prac lotniskowych służb operacyjnych oraz podejmuje działania w zakresie ochrony portu lotniczego. Zajmuje się monitorowaniem stanu infrastruktury portu lotniczego oraz koordynowaniem obsługi naziemnej statków powietrznych na płycie lotniska. Technik operacyjnych służb lotniczych potrafił współdziałać z lotniskowymi służbami żeglugi powietrznej.
Dynamiczny rozwój branży lotniczej spowodował wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowany personel pracujący w działach służb operacyjnych portów lotniczych jak i podmiotów współpracujących z lotniskami. Jako Technik lotniskowych służb operacyjnych będziesz ustawiać samoloty na płycie postojowej, dbać o bezpieczeństwo i współpracować z kontrolerom ruchu lotniczego.
ZDOBYWANA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI
W trakcie nauki zdobędziesz wiedzę i umiejętności w zakresie:
- pozyskiwania oraz przekazywania informacji dotyczących działań operacyjnych w porcie lotniczym;
- prowadzenia działań operacyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych;
- współdziałania ze służbami żeglugi powietrznej;
- współpracy z podmiotami uprawnionymi do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, w tym ochrony portu lotniczego przed aktami bezprawnej ingerencji.
CO DALEJ PO UKOŃCZENIU SZKOŁY
KARIERA EDUKACYJNA
Technikum umożliwia podjęcie nauki w szkołach wyższych na kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, zarządzanie portem lotniczym, logistyka krajowa i międzynarodowa. Absolwent może kontynuować naukę na innych kierunkach związanych z branżą bezpieczeństwa, spedycyjno-logistyczną i transportową.
KARIERA ZAWODOWA
Technik operacyjnych służb lotniczych może podjąć w:
- lotniskach państwowych, prywatnych, wojskowych;
- terminalach pasażerskich i towarowych;
- korporacjach lotniczych.
Absolwent może znaleźć zatrudnienie w działach zamówień, infrastruktury w firmach branży lotniczej oraz działach logistyki i ekonomiki transportu lotniczego, aeroklubach, lotniczych ośrodkach naukowo-badawczych i wielu innych dziedzinach TSL. Znajdziesz pracę jako: koordynator ruchu naziemnego (marshaller), pracownik Straży Ochrony Lotniska, Dyżurny Operacyjny Portu Lotniczego, kontroler ruchu lotniczego, pracownik Straży Granicznej.
Po ukończeniu technikum zdobędziesz
- świadectwa potwierdzające kwalifikacje: TLO.02 Obsługa operacyjna portu lotniczego i współpraca ze służbami żeglugi powietrznej
- dyplom z tytułem Technik lotniskowych służb operacyjnych
- EUROPASS – suplement do dyplomu (w języku polskim i angielskim) uprawniający do wykonywania zawodu na europejskim rynku pracy