Na pierwsze spotkanie DKK młodzież wybrała rosyjską powieść postapokaliptyczną napisaną przez Dmitrija Głuchowskiego, jest to pierwsza część trylogii. Akcja powieści rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, 20 lat po wojnie nuklearnej .
Książka opowiada o ludziach, którzy przeżyli wojnę atomową. Niemal cała akcja rozgrywa się w moskiewskim metrze (największym na świecie schronie przeciwatomowym, mogącym pełnić funkcję podziemnego miasta), na którego stacjach i w przejściach mieszkają ludzie. Dzięki sprawnym działaniom obrony cywilnej sieć metra udało się uchronić przed skażeniem promieniotwórczym. Co dalej … tego nie zdradzimy, warto jednak sięgnąć po tę powieść.
W ocenie tej książki byliśmy jednomyślni – PODOBAŁA SIĘ NAM.
Młodzież z pasją dzieliła się swoimi przemyśleniami na temat fabuły i losów głównego bohatera . Mimo że wizja świata przedstawionego w powieści jest przerażająca, a walka ludzi o przetrwanie w tych nieludzkich warunkach wywołuje ciarki na całym ciele, to jednak trudno oderwać się od lektury. Zaletami „Metra 2033” jest wartka akcja i niezwykle sugestywnie przedstawiony świat. Ten thriller SFto nie tylko wspaniała rozrywka i uczta dla czytelnika, to także portret człowieka u schyłku cywilizacji, to przejmująca analiza jego niezmiennej natury. To obraz świata po końcu świata.
Na miłośników literatury, tradycyjnie już, czekały słodkie wypieki – tym razem ciasto marchewkowe.