Pierwsze szkolenie w ramach programu MON za nami….

Dziś uczniowie realizujący program MON odbyli swoje pierwsze ćwiczenia. Szkolenia składało się z kilku części. Pierwsza dotyczyła musztry zbiorowej oraz indywidualnej. Pamiętając, że musztra to trening żołnierski, którego celem jest sprawne wykonywanie rozkazów młodzież poprawnie wykonywała rozkazy swoich dowódców. Zajęcia obejmowały ćwiczenia w zajmowaniu miejsca w szyku podczas zbiórek m.in. w szeregu, dwuszeregu, kolumnie marszowej, marsz krokiem równym i defiladowym, zwroty w miejscu i w marszu. Ćwiczenia przebiegły sprawnie i bez kontuzji.

Druga część dotyczyła wyposażenia indywidualnego żołnierza oraz zasad obsługiwania indywidualnego sprzętu.

Trzecia cześć dotyczyła zapoznania uczniów z indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami czyli są środki przeznaczone do indywidualnej ochrony całej powierzchni ciała ludzkiego oraz dróg oddechowych i oczu przed skażeniem środkami trującymi, promieniotwórczymi oraz zakażeniem środkami biologicznymi. Dzielą się na: środki ochrony skóry (płaszcze, rękawice, i pończochy ochronne, lekka odzież ochronna, umundurowanie impregnowane) oraz środki ochrony dróg oddechowych i oczu (maski przeciwgazowe itp.). Ta część składała się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Kolejne szkolenie już na terenie jednostki w Wejherowie 25 października.

Autor: p. A. Siepetowska