Razem możemy więcej. Dzień Unii Europejskiej

Jest to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia ono rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

„Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków. […] Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność” – możemy przeczytać w Deklaracji Schumana z 1950 roku.

Koło europejskie i koło debat zaprosiło uczniów do wzięcia udziału w projekcie: „Utopia. Instytucja. Idea. Jaka powinna być Unia na tle wyzwań XXI wieku?”, który został podsumowany podczas obchodów szkolnego Dnia Europy. Obchody tegorocznego święta Dnia Europy były wyjątkowe. Opiekunowie szkolnych kół postanowili zaangażować Europejczyków w tworzenie wspólnego planu działań na kolejne lata. Zainicjowali debaty w sprawie przyszłości Europy, podczas której każdy z nas mógł zabrać głos. W programie wydarzenia została przeprowadzona debata oksfordzka: „Warunkiem trwania jedności europejskiej jest dalsza integracja europejska” oraz debata panelowa „Demokracja stanowi niepodważalną podstawę działania Unii Europejskiej”, quiz internetowy o Unii Europejskiej oraz konkurs „ 20 lat Polski w UE”. Głównym  tematem  przyświecającym  wystąpieniom i  dyskusji  podczas Dnia Europy było podsumowanie 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Została poruszona najbardziej aktualna problematyka integracji europejskiej. Dyskusja dotyczyła głównie wyzwań stojących przed Polską i UE.