Uczniowie technikum eksploatacji portów i terminali wzięli udział w wizycie studyjnej w OC „Baza kontenerowa” Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni

Pierwszym punktem wizyty był wykład na temat odprawy celnej w portach i terminalach morskich. Na spotkaniu zapoznano młodzież  rewizjami celnymi oraz ich rodzajami i zasadami ich przeprowadzania oraz informacjami o obowiązujących dokumentach i obsługiwanych systemach. Podczas warsztatów omówiono zasady obrotu kontenerowego i obejmowania  towarów procedurami celnymi, a także zapoznano z normami i limitami w zakresie przewozu towarów przez podróżnego.

Część praktyczna objęła organizację odprawy promowej: przebieg procesu obsługi zgłoszenia od jego przyjęcia do zwolnienia towaru, wnioskowanej procedury, kontrola bezinwazyjna na przykładzie skanerów mobilnych oraz  zasady wypełniania dokumentów celnych – SAD, czyli Jednolity Dokument Administracyjny wykorzystywany  w międzynarodowym transporcie. W ramach zajęć zawodowych uczniowie poszerzyli swoje umiejętności w analizie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES.  Zapoznali się z informacjami o ilościach i towarach, które mogą być wywożone i przywożone oraz  o konsekwencjach wynikających z przemytu towarów.

W drugiej części wizyty studyjnej uczestnicy zostali zapoznani z eksploatacją Bałtyckiego Terminala Kontenerowego. Podczas zwiedzania portu uczniowie obserwowali infrastrukturę, wyposażenie portu oraz zgłębili tajniki systemów informatycznych stosowanych w BTC przez służbę celno-skarbową.

Wizyta studyjna została zrealizowana w ramach innowacji pedagogicznej „Obsługa celna w portach i terminalach”. Możliwość uczestniczenia w niej była wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy na temat eksploatacji portów morskich w praktyce, ogromną motywacją do rozwoju i zdobywania nowych umiejętności zawodowych. Wizyta studyjna, to wspaniała lekcja praktyczna, okazja do pokazania młodzieży, jakie mają możliwości pracy w branży transportu morskiego – podsumowują opiekunowie innowacji PZS Reda.