Uroczystość nadania imienia Maurycego Mochnackiego szkołom wchodzącym w skład Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie

Powiatowy Zespół Szkół w Redzie od 28 listopada 2022 r. nosi imię Maurycego Mochnackiego. Od wielu miesięcy na tę właśnie chwilę czekaliśmy z niecierpliwością, angażując się w różne działania, które uświetniły ten dzień. Myśl o wyborze krytyka literackiego, teoretyka polskiego romantyzmu oraz uczestnika Powstania Listopadowego, który w swoim życiu kierował się miłością do Ojczyzny na patrona szkoły dojrzewała długo. W roku szkolnym 2020/2021, Rada Pedagogiczna wspierana przez Radę Rodziców i społeczność uczniowską, podjęła starania na rzecz przygotowań do nadania szkole imienia Maurycego Mochnackiego.

Uroczystość związana z nadaniem imienia oraz sztandaru rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie. W świątyni zgromadzili się honorowi goście, dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły i powiatu, uczniowie, rodzice i okoliczni mieszkańcy. Po mszy nastąpił przemarsz do budynku szkoły, gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości związane z nadaniem imienia oraz uroczystym wręczeniem aktu nadania. Na miejscu Pani Dorota Nowicka – Klimowicz – dyrektor szkoły przywitała wszystkich przybyłych gości, opowiedziała o współczesnej roli placówki oraz podkreśliła, jak szczególnym w historii szkoły jest dzień nadania imienia i sztandaru szkoły.

W uroczystości obok społeczności szkolnej, rodziców i przyjaciół szkoły wzięli udział m.in.

• w imieniu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego – Pan Wojciech Labuda  Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci,
  • w imieniu Pana Przemysława Czarnka Ministra Edukacji i Nauki oraz własnym Pani Małgorzata Bielang – Pomorski  Kurator Oświaty,
  • Pani dr Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski,
  • prezydium Rady Powiatu Wejherowskiego: Pan Józef Reszke – Przewodniczący Rady, Pani Genowefa Słowi – Wiceprzewodnicząca Rady, Pan Bogdan Tokłowicz – Wiceprzewodniczący Rady,
  • Zarząd Powiatu Wejherowskiego: Pan Jacek Thiel – Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego, Pan  Ludwik Zegzuła – Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego, Pan Kazimierz Bistroń – Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego, Pani Jolanta Król – Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego,
  • -Radni VI kadencji Rady Powiatu Wejherowskiego,
  • Pan kmdr Jacek  Swajda – Zastępca Dowódcy Jednostki Wojskowej  Formoza,
  • Pan kmdr Mateusza Redlina – zastępca dowódcy Batalionu Dowodzenia MW Wejherowo,
  • Pan mł. insp. Robert Ronduda- Komendant Policji Powiatowej w Wejherowie,
  • Pana mjr Grzegorz Woscholski – Dyrektor  Aresztu Śledczego w Wejherowie,
  • Pan ppł Radosław Stabulewski – szefa logistyki  18 Wojskowego Oddziału Gospodarczego,
  • Pan major Jacek Herbasz – szef Biura Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gdyni,
  • Pan kmdr Janusza Kolesińskiego – w zastępstwie dowódcy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej,
  • Pan Aspirant Sztabowy  Karol Grodzki – Komendant Miejski Policji w Redzie
  • Pan  mł. brygadier Marek Lniski – zastępca  Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie,
  • Pan Mirosław Lademann – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wejherowie,
  • Dyrektorzy  jednostek organizacyjnych Powiatu Wejherowskiego oraz jednostek organizacyjnych  Miasta Redy,
  • Rada Rodziców przy Powiatowym Zespole Szkół w Redzie.

W części oficjalnej uroczystości wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn narodowy, odczytano uchwałę nadania imienia szkole oraz przypomniano życiorys Maurycego Mochnackiego. Podczas ciepłych wystąpień goście podkreślali trafność wyboru patrona. Starosta Wejherowski Pani dr Gabriela Lisius zwróciła uwagę, że szkoła przyjmując imię Maurycego Mochnackiego będzie z powodzeniem kontynuować ważne zadanie wychowania w duchu patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny oraz  poszanowania  historii, tradycji narodowych i dziedzictwa kulturowego.

Druga część uroczystości odbyła się na terenie szkoły. Przy budynku B dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi. Część artystyczna była ostatnim przeżyciem tego dnia, podczas której uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny. Wykorzystano w nim fragmenty pisanych przez niego tekstów, recytowano utwory polskich poetów. Program artystyczny uzupełniły piosenki wspaniale zaśpiewane przez zespół Wilga. Całość złożyła się w swoistego rodzaju biografię Maurycego Mochnackiego. Następnie goście zostali zaproszeni do zwiedzenia szkoły, zapoznania się z jej historią oraz obejrzenia wystaw poświęconych patronowi. Uczestnicy uroczystości mogli upamiętnić swoją obecność poprzez wpis do pamiątkowej księgi. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego dbali o to, by wszyscy otrzymali wydany z tej okazji folder okolicznościowy. Ten doniosły dzień dopełnił pobyt w kawiarence „Honoratka”, stworzonej na wzór lokalu przy Miodowej w Warszawie, w której stałym gościem był Maurycy Mochnacki.

Jako społeczność szkolna jesteśmy niezwykle dumni, że możemy nosić imię Maurycego Mochnackiego i obiecujemy, że będziemy godnie reprezentować naszego patrona – dodali uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.

Dziękujemy Wszystkim za pomoc, życzliwość, ciepłe słowa i uświetnienie swoją obecnością tak ważnej dla nas uroczystości. Świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji nas wspiera słowami, życzliwą aprobatą dla naszych działań, a często i konkretnymi czynami, jest dla nas inspiracją i zarazem bodźcem do dalszej pracy na rzecz rozwoju wychowania i edukacji.