Zastanawialiście się kiedyś, jak podejmuje się decyzje w UE? Jak europosłowie reprezentują obywateli? Jak wygląda głosowanie w wyborach europejskich? Na te i inne pytania udzielili odpowiedź opiekunowie Koła Europejskiego oraz Koła Debat podczas warsztatów o Parlamencie Europejskim w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie.
Nauczyciele podczas warsztatów przybliżyli instytucję parlamentarną Unii Europejskiej wybieraną demokratycznie w wyborach bezpośrednich. Uświadomili uczniom, że istnieje wiele sposobów, aby wyrazić swoje zdanie w UE: wybory europejskie, petycja do Parlamentu, inicjatywa obywatelska czy też Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich. Wydarzenie było okazją do zastanowienia się, nie tylko jak działa Parlament Europejski oraz jak unijne przepisy wpływają na życie obywateli i obywatelek UE, ale także dlaczego warto zagłosować w wyborach europejskich 2024.
Uczniowie pracowali w grupie, z tekstem, dyskutowali. Zadania projektowe opierały się na kształtowaniu kompetencji obywatelskich i społecznych. Podczas warsztatów uczestnicy tworzyli infografikę dotycząca wyborów do PE, pracowali pracę metodą jigsaw puzzle tworząc plakaty, formułowali treść petycji do PE, przygotowywali mini artykuł do gazety młodzieżowej informującej o bieżącej działalności PE. Uczniowie chętnie wzięli udział w zadaniach i powiedzieli w jakiej Europie chcieliby żyć.