Elektrownie morskie stanowią obecnie jeden z fundamentalnych elementów zrównoważonego rozwoju. Podyktowane to jest głównie rosnącym zagrożeniem środowiskowym, wyczerpywaniem surowców energetycznych wskutek nadmiernego wydobycia. Światowa energetyka zwraca się ku alternatywnym źródłom pozyskiwania energii, w tym również energii wodnej. Morza i oceany posiadają jej znaczny zasób.
Uczniowie technikum eksploatacji portów i terminali oraz technikum lotniskowych służb operacyjnych w ramach realizowanego projektu ekologicznego z zakresu energetyki odnawialnej wzięli udział w wykładzie przeprowadzonym przez dr hab. Magdalenę Bogalecką, profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pt. „Energia z zasobów rejonów morskich”.
Podczas wykładu poruszane były tematy związane zarówno z energetyką konwencjonalną jak i odnawialną. Zajęcia przybliżyły uczniom problematykę wykorzystania energii morza z pływów morskich, energii fal oraz energii cieplnej wód. Młodzież dowiedziała się o tym jakie zasoby energii „drzemią” w morskiej toni oraz jak można wykorzystać morze do produkcji energii elektrycznej. Zapoznano uczniów z charakterystyką podstawowych typów elektrowni morskich.