Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 r.

Działania z zakresu bezpieczeństwa w sieci podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy DBI. W ramach obchodów DBI 2020 na terenie szkoły miały miejsce różne inicjatywy, w których udział wzięła cała społeczność szkolna. Podczas wywiadówki, dla rodziców dostępne były ulotki „Bezpieczny Internet”. 11 lutego Samorząd Szkolny zachęcał uczniów do propagowania bezpieczeństwa w sieci poprzez noszenie naklejek „Nie hejtuję”. Zachęciliśmy wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwróciliśmy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Zaakcentowaliśmy to w zaprojektowanej przez nas i zorganizowanej grze miejskiej „W krainie Bezpiecznego Internetu”. Założeniem fabularnym gry jest pomoc uczennicy szkoły średniej, która zetknęła się w swoim życiu z różnymi problemami dotyczącymi internetu. Uczestnicy musieli odnaleźć problemy, które stanęły na jej drodze, pokonać je i wrócić do niej, żeby rozwiązać ostatnią zagadkę. W naszych działaniach podkreślili, że wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. Uczniowie projektowali kampanie mającej na celu zwrócenie uwagi na problem agresji na forach internetowych oraz kampanie mającej na celu zwrócenie uwagi na zamieszczanie na profilach portalów społecznościowych zbyt wielu informacji prywatnych i zdjęć, które mogą zostać wykorzystane wbrew woli osób, które je publikują. Zorganizowaliśmy konkurs z zakresu bezpieczeństwa i wykorzystania Internetu za pomocą aplikacji, a przeprowadziliśmy go na telefonach komórkowych. Wychowawcy we wszystkich klasach poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu.