Dzień otwarty w gdyńskim Bałtyckim Terminalu Kontenerowym

terminal kontenerowy Gdynia

W lipcu uczniowie z klasy eksploatacji portów i terminali wzięli udziału w zwiedzaniu BCT – Bałtyckiego Terminala Kontenerowego Sp. z o.o. w Gdyni . Uczniowie mogli obejrzeć tutaj niemal z całego świata wszystkie urządzenia, które na co dzień są wykorzystywane przy obsłudze kontenerów transportowanych. Organizatorzy wystawili większość urządzeń, które są wykorzystywane przy załadunku i rozładunku kontenerów, a także udostępniono do zwiedzania terminal kolejowy. Do dyspozycji zwiedzających była między innymi przejażdżka ciągnikiem, czy też kierowanie podnośnikami. Na miejscu zaprezentowano między innymi urządzenia Krajowej Administracji Skarbowej.

Dodatkowo zostały uruchomione regularne rejsy stateczkiem, podczas których każdy mógł przyjrzeć się portowym urządzeniom z nieco innej perspektywy.

Bałtycki Terminal Kontenerowy ma możliwości przeładunkowe rzędu. 1,2 mln TEU. Znajduje się tu osiem suwnic nabrzeżowych i 20 suwnic placowych, a także specjalistyczny sprzęt przeładunkowy.