XVI Giełda Szkół Powiatu Wejherowskiego skierowana do uczniów gimnazjum

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie odbyła się w dniu 28.03.2018 r. XVI Giełda Szkół Powiatu Wejherowskiego. Swoją ofertę zaprezentowały wszystkie powiatowe szkoły ponadgimnazjalne. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Każdy z uczniów gimnazjum, który przybył na giełdę mógł zadać pytania związane z nauką w interesującej go szkole średniej, czy też w Branżowej Szkole I – stopnia. Powiat wejherowski wydał po raz kolejny informator dla gimnazjalistów. Oferta edukacyjna na rok szkolny 2018/2019 jest bardzo bogata. Szkoły proponują naukę w różnych zawodach, grafika, dźwiękowca, elektryka, technika organizacji reklamy, fryzjera, nie zapominając o kierunkach przemysłu morskiego, spożywczego, informatycznych i mechanicznych.

Rynek pracy w XXI wieku podlega dynamicznym zmianom. Zmienia się również zapotrzebowanie na pracowników. Część zawodów będzie wymagała bardziej wykwalifikowanych specjalistów – mowa przede wszystkim o branżach kreatywnych i związanych z IT. Już teraz brakuje grafików komputerowych, rozwija się branża e-commerce – która jest specjalnością w multimedialnej klasie technika organizacji reklamy (film, animacja, fotografia), dlatego w tych branżach będzie pojawiało się więcej ofert pracy, rosło będzie również wynagrodzenie. Pojawi się coraz większy popyt na usługi wspierające rozwój zawodowy, czyli coaching, który będzie specjalnością realizowaną wraz z zajęciami z funduszy unijnych w Branżowej Szkole  I stopnia w ZSP REDA. Dobrym pomysłem na swoją przyszłość jest także klasa technika eksploatacji portów i terminali z innowacją agent celny – po ukończeniu której będzie można pracować w transporcie, spedycji czy logistyce. Eksperci podkreślają, że potrzebnych będzie więcej architektów krajobrazu, czy geodetów. Warto także przygotować się do poszukiwanego zawodu przyszłości w branży dźwiękowej, wybierając naukę na kierunku technik realizacji nagrań i nagłośnień. Pracownicy o szerszych umiejętnościach, które uczeń może zdobyć w PZS REDA, nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy – podkreśliła podczas spotkania z gimnazjalistami Dyrektor PZS Reda Dorota Nowicka – Klimowicz. Giełda miała ułatwić gimnazjalistom podjęcie decyzji o dalszym kształceniu, a szkołom dotarcie do przyszłych uczniów swojej placówki – dodała Dyrektor PZS w Redzie.

– Taka giełda to fajna sprawa – mówią gimnazjaliści z Rumi, którzy odwiedzili nas w środę podczas giełdy. – Mamy okazję bezpośrednio porozmawiać z uczniami szkół średnich i poznać ich oferty. To wszystko w jednym miejscu.

Wybór kierunku szkoły, w której murach młody człowiek będzie poznawał tajniki wybranego przez siebie zawodu nie należy do najłatwiejszych. Tuż przed ostatecznym wyborem dobrze poznać ofertę kilku placówek oświatowych, porozmawiać z jej uczniami i kadrą. Takie spotkania często pozwalają rozwiać wiele wątpliwości. Giełda Szkół to edukacyjny rarytas, który pomaga młodzieży. W trakcie spotkań na stoiskach, prezentacji oraz warsztatów uczniowie mogli poznać bogatą ofertę szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Gimnazjaliści mogli zaopatrzyć się w ulotki, zobaczyć prezentację szkół na wideo i poznać więcej szczegółów dotyczących nauki w poszczególnych placówkach.