Inauguracja utworzenia oddziałów przygotowania wojskowego

Powiatowy Zespół Szkół w Redzie będzie współpracował z Jednostką Wojskową Formoza – inauguracja utworzenia oddziałów przygotowania wojskowego

W dniu 15 czerwca Powiatowym Zespole Szkół w Redzie  podpisano porozumienie o współpracy w zakresie realizacji zajęć praktycznych w oddziale przygotowania wojskowego (OPW) przez patronacką jednostkę wojskową Formoza.

Porozumienie zostało podpisane przez dr Gabrielę Lisius – Starostę Powiatu Wejherowskiego, Dorotę Nowicką – Klimowicz – dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie i komandora Jana Kwiatkowskiego – dowódcę Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.  Podpisanie umowy odbyło się z udziałem zaproszonych gości: pana Marcina Horały – wiceministra Infrastruktury, pana Dariusza Drelicha  – Wojewody Pomorskiego, pana Ludwika Zegzuły – członka  Zarządu Powiatu Wejherowskiego, komandora Jana Kwiatkowskiego – dowódcy Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, kmdr ppor. Mateusza Redlina – zastępcy Dowódcy Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej, mjr Grzegorza Woscholskiego – dyrektora Aresztu Śledczego w Wejherowie, podkom. Marcin Kossowski – zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Redzie. Dokument formalizuje zasady współpracy szkoły i patronackiej jednostki wojskowej w zakresie realizacji programu szkolenia Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW). Dzięki porozumieniu możliwe staje się odbywanie przez uczniów OPW zajęć praktycznych na terenie jednostki oraz szkoły.

Od września 2022 r. w Powiatowym Zespole Szkól w Redzie dzięki ogromnemu zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Wejherowie, uczniowie klas mundurowych będą mieli możliwość rozpoczęcia nauki w Oddziale Przygotowania Wojskowego (OPW), czyli nowego rodzaju klasie mundurowej, nad którą nadzór merytoryczny będzie sprawować Ministerstwo Obrony Narodowej. Oddział przygotowania wojskowego będzie realizował kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową dla Liceum Ogólnokształcącego i Technikum oraz program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego zgodnie z programem MON jako dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Na uroczystości zaproszeni goście podkreślili, że oddziały przygotowania wojskowego, stanowią wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, zarówno społecznym, jak i Sił Zbrojnych i w dalszej perspektywie czasowej wpływać będą na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Kształcenie w Oddziałach Przygotowania Wojskowego wybiera młodzież zainteresowana tematyką wojskowości, zamierzająca kontynuować w przyszłości edukację w akademiach wojskowych lub podejmować zawodową służbę wojskową – mówiła pani Dorota Nowicka – Klimowicz, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. Porozumienie ma na uwadze potrzebę wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, integracji środowiska żołnierskiego i młodzieży szkolnej w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – dodała.

Po podpisaniu porozumienia nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły pod opiekę nowemu pocztowi sztandarowemu oraz wręczenie przez panią Gabrielę Lisius certyfikatów i podziękowań kadetom za sukcesy w zawodach sportowo – obronnych i mistrzostwach pomorskich klas mundurowych w strzelectwie. Na zakończenie uroczystości szkolna drużyna reprezentacyjna zaprezentowała pokaz musztry paradnej, a kadeci klas mundurowych wzięli udział w defiladzie.

Uczniowie klas mundurowych nie kryli zadowolenia z dotychczasowej współpracy szkoły z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni oraz podpisanego porozumienia z jednostką patronacką Formoza w zakresie realizacji szkolenia nowo tworzonych Oddziałów Przygotowania Wojskowego.