Jedzie pociąg z daleka… czyli wycieczka techniczna do PKP Cargo S. A. Gdynia

Uczniowie II klasy technikum eksploatacji portów i terminali wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Gdyni, podczas której mieli możliwość zwiedzenia Zakładu Przewozów Towarowych PKP Cargo S.A. oraz spotkać się z przedstawicielami firmy branży TSL. Mieliśmy okazję poznać i obserwować funkcjonowanie największego w Polsce i przodującego w Unii Europejskiej operatora kolejowych przewozów towarowych. Poznaliśmy również charakter oraz system pracy w poszczególnych działach przedsiębiorstwa.

Przedstawiciele Zarządu PKP CARGO przybliżyli nam historię firmy oraz zaprezentowali kompleksowe usługi logistyczne przedsiębiorstwa. Sukces Grupy PKP CARGO opiera się na trzech filarach: know-how zdobytym przez lata działania na dużą skalę, zespole wykwalifikowanych pracowników oraz największym w Polsce, wciąż unowocześnianym taborze kolejowym, liczącym prawie 2500 lokomotyw i ponad 65 tys. wagonów. Z usług PKP CARGO S. A. korzysta wiele branż – od górniczej i hutniczej, poprzez budowlaną, chemiczną, drzewną, spożywczą, aż po motoryzacyjną.  Dysponuje 25 terminalami przeładunkowymi w najważniejszych punktach w Polsce – sześć z nich znajduje się w pobliżu wschodniej granicy. Oferta usług logistycznych firmy obejmuje transport wszelkich rodzajów towarów, w tym surowców i innych materiałów. PKP CARGO S.A. jest liderem przewozów intermodalnych w Polsce. Oferuje kompleksowe, zintegrowane rozwiązania logistyczne w tej dziedzinie.

Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z zasadami funkcjonowania międzynarodowego operatora logistycznego świadczącego kompleksowe usługi w zakresie transportu, przeładunków, magazynowania i usług celnych. Wizyta w firmie przybliżyła uczniom charakter pracy osób kierujących ruchem pociągów oraz związanych z przewozem, intermodalem, spedycją, bocznicami i taborem. Pobyt w PKP CARGO S. A. dostarczył wielu ciekawych wrażeń i pozwolił na skonfrontowanie posiadanych wiadomości teoretycznych z rzeczywistością.

Podsumowując, podczas wycieczki poznaliśmy organizację i funkcjonowanie firmy w zakresie transportu, spedycji i logistyki o zasięgu międzynarodowym, poznaliśmy  specyfikę i warunkami pracy w przedsiębiorstwie świadczącym bardzo szeroki wachlarz usług. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obserwować procesy zarządzania usługami PKP CARGO S. A., a przede wszystkim niepowtarzalną możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcami. Naocznie przekonali się jak ważnego i potrzebnego zawodu się uczą zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku.