W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości wzięliśmy udział w warsztatach biotechnologicznych na temat izolacji barwników z roślin i rozdział metodą chromatografii cienkowarstwowej.
Celem zajęć laboratoryjnych była popularyzacja wiedzy z zakresu: chemii analitycznej, biologii oraz hodowli roślin w warunkach in vitro.
Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z techniką rozdzielania substancji aktywnych, barwnych w produktach spożywczych z wykorzystaniem chromatografii cienkowarstwowej. Chromatografia cienkowarstwowa (TLC – thin layer chromatography) jest techniką tzw. chromatografii adsorpcyjnej. Jest najpopularniejszą metodą szybkiego sprawdzania postępu reakcji chemicznych czystości produktu. Może być wykorzystywana do identyfikacji związków organicznych i nieorganicznych. Metodę tę stosuje się w analizie mieszanin: poreakcyjnych i uzyskiwanych z surowców naturalnych, przy potwierdzaniu identyczności składników produktów handlowych (leki, barwniki, środki konserwujące itp.), a także przy badaniu obecności wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń np. w produktach spożywczych i w środowisku naturalnym.