Technik eksploatacji portów i terminali na Morskim Pikniku Lotniczym w Gdyni – Akrobacje w powietrzu i pokazy pilotażu

W sobotę, tj. w dniu 9.9.2017 r. uczniowie technikum eksploatacji portów i terminali wzięli udział w uroczystości święta 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach-Morskiego Pikniku Lotniczego. Młodzież miała okazję zobaczyć pokaz pilotażu na śmigłowcach Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – pokładowym SH-2G, ratowniczym W-3WARM oraz śmigłowcu zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ. Dodatkową atrakcją był pokaz ratownictwa morskiego w wykonaniu załogi śmigłowca W-3, a także pokazy akrobacji powietrznych pilotów z 4. Skrzydła Szkolnego, 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Dla uczestników Morskiego Pikniku Lotnictwa została przygotowana specjalna wystawa statyczna wyposażania 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, w ramach której znajdą się statki powietrze Brygady Lotnictwa MW wraz z uzbrojeniem.

W powietrzu zobaczyliśmy m.in. polski szkolno-treningowy samolot śmigłowy PZL-130 Orlik – na co dzień przeznaczony do szkolenia podstawowego i zaawansowanego pilotów zawodowych, PZL W-3 Sokół – śmigłowiec wielozadaniowy konstrukcji i produkcji polskiej, który używany jest w Polsce, Czechach, Birmie, Korei Południowej, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Filipinach, a także XtremeAir Sbach 300 – niemiecki samolot akrobacyjny całkowicie zbudowany główne z włókna węglowego. Na ziemi obejrzeliśmy sprzęt Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i można było usiąść za sterami An-28, amerykańskiego czterosilnikowca transportowego o napędzie turbośmigłowym Lockheed C-130 Hercules. Zaprezentowany został także Aeronautics Orbiter – izraelski taktyczny bezzałogowy aparat latający.

E.M, G.W